Výstava autorských fotografií Michala Kubíniho tlačených na veľkom plátne z rôznych kútov sveta, od Austrália a Nového Zélandu, cez Indiu a tropický Palau.

Centrum mesta Perth v Západnej Austrálií

Perth je srdečným a vľúdnym mestom. Prvá vec, ktorá vás zaskočí, je zistenie, že je zďaleka tým najodľahlejším veľkým mestom na svete; je z neho bližšie do Singapuru ako do Sydney, čo však neznamená, že do Singapuru by to nebolo ďaleko - treba prekonať takmer 4 000 km. Za vami sa až do Adelaide tiahne 2 700 km červenej pustatiny bez života a pred vami sa až k Afrike rozprestiera 8 000 km jednotvárnej modrej hladiny Indiského Oceánu. Domáci si to však vynahrádzajú svojím známym pomalým a pohodovým životným štýlom. V okolí mesta sú pláže s bielym pieskom, ktoré patria medzi najlepšie v Austrálii. Počasie v Perthe je fantastické a nesmierne prívetivé, jednoducho také, ktoré prinúti i poštá poštára, aby si pískal a s chutí vyšlapoval od jedného domu k druhému. Slnko tu svieti väčšinu dní v roku.

Centrum mesta Perth v noci, Západná Austrália

Perth je veľké, čisté, moderné mesto, ale to čo ho ozvláštňuje a krášli je ostré, jasné svetlo. V žiadnom inom meste neuvidíte tak modrú oblohu a číre slnečné svetlo odrážajúce sa od stien mrakodrapov ako práve tu. Pri svojom pobyte v Perthe určite aspoň raz budete počuť chválu miestnych na malebnú polohu mesta v zákrutách rieky Swan a taktiež poznámku, že Perth má počas roka zo všetkých hlavných miest austrálskych štátov najviac slnečných dní. Len málo miest má na svojom okraji tak nádhernú vyhliadkovú terasu ako je King’s park. Tento 400 hektárový lesopark s udržiavanými trávnatými plochami, odpočívadlami, pomníkmi a športoviskami ponúka krásny pohľad na kľukatú cestu rieky Swan až k moru, mestskú obchodnú štvrť s vysokými mrakodrapmi a spletitú sieť ciest a diaľnic. Perth je znamý i pre množstvo nádherných pláži. Asi najznámenjšou z nich je pláž Cottlesloe, ku ktorej sa dá jednoducho dostať vlakom z centra mesta za pár minút.

Harbour Bridge a budova opery v Sydney

Navštíviť Sydney je snom mnohých turistov, aké je však Sydney v skutočnosti? Sydney je bezpochyby jedným z najkrajších moderných miest na svete. Nádherný prístav v množstvom zátok, aktraktívna a zaujímavá architektúra v kombinácií s miernym počasím počas celého roku, robí zo Sydney skvelé miesto na návštevu v ktoromkoľvek okamihu. Sydney leží na východnom pobreží v štáte Nový Južný Wales a je najväčším mestom Austrálie, žije tu takmer päť miliónov obyvateľov. Faktom však ostáva, že byť najväčším mestom nezaručuje, byť taktiež hlavným mestom, tým je Canberra. Aj keď má Sydney množstvo lákadiel, žiadna cesta by sa nezaobišla bez návštevy nábrežia (Circular Quay). Naskytne sa tu jeden z najúžasnejších pohľadov na svete. Po pravej strane, až bolestne žiariaca v slnečných paprskoch, stojí slávna budova Opery so svojou dokonale nasadenou futuristickou strechou. Naľavo sa vypína majestátny Harbour Bridge. Trblietavá vodná hladina, ktorú máte pred sebou, je plná bachratých, staromódnych trajektov, ktoré zo svojich útrob vyvrhujú prúdy ľudí. Je to práve prístav, ktorý robí zo Sydney tým čím je.

Cable Beach, Broome, Západná Austrália

Broome je mesto periel a turizmu v regióne Kimberley vzdialenom 2 200 km severne od Perthu. Mesto má okolo 15 000 stálych obyvateľov. Jednou z najväčších atrakcií je Cable Beach, pláž dlhá asi 22,5 km s krásnym bielym pieskom, každý deň premývaným prílivom a odlivom, ktorý dosahuje až 9 m. Táto pláž je hodnotená ako jedna z piatich najlepších pláži na svete. Nás Broome privítalo pravým tropickým počasím. Stihli sme ešte západ slnka nad Cable Beach s “karavánou” tiav.

Tadž Mahal, Agra, India

Príbeh o Tádž Mahal. Roku 1629 pri pôrode štrnásteho dieťaťa zomrela manželka indického mogula. Mala 36 rokov a bola už 17 rokov vydatá. Jej manžel Šáhdžahán stratil tým nielen milovanú ženu, ale aj múdru politickú radkyňu. Vraví sa, že za ňou trúchlil celé dva roky (podľa iných správ mu bolesťou zbeleli vlasy). Zložil sľub, že postaví pomník, ktorý bude hoden jeho ženy, niečo celkom mimoriadne. Nemožno poprieť, že sa mu to aj podarilo. Ardžumand Banu, známa tiež pod menom Mumtázmahal (vyvolená paláca), dostala takto neobyčajný náhrobok, ktorý sa označuje skratkou jej mena Tádž Mahal.

Pevnosť v Agre, India

Nádhera Agry – hlavného mesta Indie z obdobia vlády Veľkých Mughalov – počas storočí nijako neprišla o svoj lesk a čas sa nedotkol ani mohutnej pevnosti či veľkolepého Taj Mahalu. Spolu s Dillí ležiacim 204 km na severozápad a Jaipurom v Radžastáne tvorí Agra druhý vrchol „Zlatého trojuholníka“. Tomuto označeniu sa teší plným právom; nádhera Taj Mahalu mnohonásobne prekročí svet komercie a lacných suvenírov, ktorý ho obklopuje, a stále a znovu ohromí každého, kto ho uvidí.

Kašmírske údolie, India

„Ak je niekde raj na zemi, tak je to tu.“ Legenda hovorí, že tak opísal v 17. storočí himalájsky región Kašmír slávny Džahángír, vládca z dynastie Veľkých Mughalov. Kašmír a jeho južné himalájske svahy sú skutočne nádherné. Dedinky s domami z plechových striech, terasovité ryžové polia a vysoké ihličnany pokrývajúce celé údolie. Hrdí, nezávislo-zmýšľajúci Kašmírčania sú väčšinou vyznávači Sufi – vychádza z islamskej viery. Mnohí majú typické zelené oči, tmavšiu pleť a čierne vlasy. Aj napriek vízii pokojného kraja je Kašmír zmietaný nepokojmi od vyhlásenia nezávislosti Indie v roku 1947. Turisti obdivujúci zelené údolia a zasnežené končiare tam však nechodia. Podľa niektorých štatistík tam zomiera každý deň 15 ľudí. Konflikt o Kašmír sa rozhorel pred 55 rokmi. V ktorý deň sa to presne stalo, je ešte aj dnes nejasné, ale uvádza sa často 26. október 1947. Nejasná zostáva aj budúcnosť Kašmíru rozdeleného medzi Indiu a Pakistan.

Kláštor Thiksay, Ladakh, India

Ladakh Pôsobivo drsné, suché hory obklopujú toto magické budhistické ex-kráľovstvo. Farebné vejúce modlitebné zástavky posielajú metaforicky svoje duchovné posolstvo v horskom vánku. Modlitebné kolesá otáčajúce sa v smere hodinových ručičiek a mnísi odriekajúc mantru - modlidby. Interiéry gonp (kláštorov) zaplavené farebnými freskami a sochami mnohých svätých. Tak týmto všetkým okúzli vysokohorský Ladakh. Ladacká nevšedná, dobre vyvážená tradičná spoločnosť má tak veľa čo učiť Západ aj ohľadom ekologického povedomia. Aj keď mnoho obyvateľov Ladakhu je chudobných, bývajú vo veľkých tradičných domoch z nepálenej hliny, sú sebestační s palivom aj jedlom, predovšetkým s mliečnymi produktami, zeleninou a jačmeňom. To je neuveriteľný úspech, ktorý dosiahnu počas krátkeho vegetačného obdobia a pri limitovanej ornej pôde v tejto náhornej púšti, kde vzácne vodné zdroje musia byť pracne napojené na zavlažovací systém z topiacich sa ľadovcov.

Modlitebné vlajočky v budhizme

Modlitebné vlajky majú priniesť šťastie všetkým vnímavým bytostiam. Na každej vlajke je napísaná mantra; každé zatrepotanie vo vetre predstavuje odriekanie mantry. Vlajky sa zvyčajne vyvesujú na významné dni alebo ako ochrana pred zlom.

Annapurna, Nepál

Trek okolo Annapurien (približne 200 km) je považovaný za jeden z najkrajších trekov na svete a je určený pre všetkých, ktorí hľadajú nádhernú prírodu, vysoké hory, zaujímavé pamiatky, prívetivých ľudí, exotiku a dobrodružstvo. Trek začíname z Chyanche, kam sme sa dostali džípom z Besi Saharu. Zo sýtozelených ryžových polí sme postupne vystúpili do blízkosti 8-tisícových vrcholov Annapurny, Manaslu a Dhaulagiri, spoznali sme život niekoľkých nepálskych etník, budhistických mníchov a hinduistických svätých mužov. Prekročili sme 5416 metrov vysoký priesmyk Thorung La Pass a zostúpili sme do najhlbšieho údolia sveta – údolia rieky Kali Gandaki (údolie medzi 8 tisícovkami Annapurny a Dhaulagiri). Je to jednoducho zážitok na celý život a dlhodobé dobitie batérií je zaručené!

Údolie Langtang

Údolie Langtang a jeho vysoké sedlo Ganja La je jednou z opravdivých trekárskych výziev v Nepále, a napriek tomu, že sa nachádza blízko Káthmandu je menej navštevovanou oblasťou než oblasť Everestu či Annapurien. Táto oblasť na sever od Káthmadu siaha až k Tibetským hraniciam. Krajina ponúka nádherné pohľady na Himalájske vrcholy. Nepálske horské cesty patria k jedným z najnebezpečnejších na svete. Zablatené úzke cesty, často vysekané v skalných masívoch, ohrozované kamennými lavínami sú priam vražedné a zasluhujú obdiv. Preprava do tejto oblasti je skutočným adrenalínovým zážitkom. Autobusom z Káthmandu do Syabrubesi(130 km), nám trvala 17 hodín. Preprava miestnym autobusom do tejto oblasti bola jednoducho utrpením a skúškou trpezlivosti.

Medúzie jazero - Palau

Medúzie jazero na nachádza na jednom zo skalných ostrovov (Rock Island). Prvé morské jazerá na Palau vznikli pred 12 000 - 15 000 rokmi, keď skončila doba ľadová a hladina morí stúpla. Ostrovy vápencového pôvodu v dôsledku erózie boli plné kanálov, trhlín a priehlbín. Morská voda presakujúca cez vápenec premenila najväčšie priehlbiny na morské jazerá a zároveň priniesla larvy medúz a ďalších morských tvorov. Počas evolučného vývoja sa vyvinul vnútrozemský druh medúz prispôsobený morskej vode na izolovanom ostrove. Najväčšia populácia medúz bola sa začala sa živiť rýchlorastúcimi riasami. Medúza má osem primitívnych očí a riasy, ktoré žijú v ich bunkách. Tieto riasy sú to, čo ich drží pri živote. Vyvinuli si symbiotický vzťah s riasami, s názvom zooxanthelae, vnútri ich tiel. Riasy získavajú energiu zo slnka a medúzy zase získavajú energiu z rias - dokonalá harmónia … Z pôvodne dravých oceánskych medúz žijúcich v pokojnom jazere, sa stali farmári rias. Medúzy z Medúzieho jazera stále síce majú malé prhlivé bunky, avšak sú tak malé, že ich bodnutie nie je zistitelné na väčšine ľudských tkanív. Dvakrát denne stovky tisíc medúz migruje okolo jazera. Robia to preto aby mali dostatok slnečného svetla pre vnútorné riasy, aby mohli tieto riasy rásť. V noci medúzi klesajú do väčšej hĺbky, kde je voda bohatá na dusík. Dusík tiež udržiava populáciu rias. Medúzi majú v jazere iba jedného predátora a tým je sasanka. Môžu byť nimi uštipnuté a chytené.

Palau

Na svete je len málo miest, ktoré ešte celkom „nepodľahli" masovému turizmu. Nenápadné súostrovie v Mikronézii Palau je jedným z nich. Miništát s rozlohou necelých 500 štvorcových kilometrov leží v Tichom oceáne v juhozápadnej Mikronézii, asi osemsto kilometrov na východ od Filipín. Nie nadarmo sa Palau nazýva „božské akvárium". Mnohé ostrovy majú svoj vlastný ekosystém, uprostred niektorých nájdete jazerá. Najslanšie je Medúzové a skutočne v ňom plávajú tisíce veľkých medúz, ktoré však časom stratili schopnosť ublížiť.

Kvety v parku v Christchurch, Nový Zéland

Doubtful Sound, NP Fiordland, Nový Zéland

Fjordy národného parku Fiordland sú tým najcennejším čo môže Južný ostrov ponúknuť. Mohutné zárezy vykrojené dávnymi ľadovcami dávajú vedieť o nespútanej sile prírody. Je čo obdivovať – skalné steny stúpajúce priamo z vody do tisícmetrovej výšky, sýto zelený dažďový prales pokrytý machom nasiaknutým dažďovou vodou ako špongia, dravé horské rieky a potoky, tisíce vodopádov, tuleňov, delfínov, tučniakov ...

Okolie Queenstown, Nový Zéland

Na Novom Zélande nájdeme i veľmi zaujímavé zvieratá a rastliny, ktorých jediným domovom je práve Nový Zéland. Najznámejší zástupcom zo zvieracej ríše je nelietavý vták kiwi, na ktorého sa dá však v prírode naraziť veľmi tažko. Väčšiu šancu budete mať s horským papagájom kea alebo nenápadným, ale krásne sfarbeným spievajúcim operencom tui. Samozrejme nesmieme zabudnúť na nekonečné pasienky a s miliónmi oviec. Taktiež rastliny tu majú svojich endemických zástupcov. Svojím zrastom vás prekvapia obrovské papradiny a mohutné ihličnany. O nevšedné zážitky taktiež nie je núdza. Čo môžete pocítiť na vlastnej koži? Čo takto skúsiť ostrihať svoju prvú ovcu, zaísť na ragbyový zápas, vyloviť a ochutnať svoje prvé mušle, skočiť si bungee jumping, vyskúšať tandemový zoskok, prejsť sa po ľadovci, vyliesť na driemajúci vulkán, okukovať bublajúce horúce bahno a vytriskujúce gejzíry alebo si dať horúci ranný kúpeľ vo vlastnou lopatou vykopanom termálnom jazierku na pláži? Je toho naozaj veľa, čo môže táto pokojná krajina, žijúca svojim vlastným tempom ponúknuť.

Nový Zéland

Kaikoura, Nový Zéland

Na severozápadom pobreží Južného ostrova sa nachádza malé pobrežné mestečko Kaikoura, ktoré sa vyznačuje doslova kúzelnou atmosférou. Je jedným z najlepších miest na celom Novom Zélande, z kadiaľ je možné pozorovať voľne žijúce morské živočíchy. Celoročne tu možno vidieť kosatky a rôzne druhy delfínov. Za jedinečné bohatstvo tunajšieho podmorského sveta údajne môže veľká hĺbka vody a taktiež zmiešavanie teplých a studených morských prúdov, ktoré držia živiny pri hladine.

Most SNP, Bratislava

Vysoké Tatry

Pluméria, Bali, Indonézia

Kvet v King's Park, Perth, Austrália

Kvet divej jahody, okolie Brodzian


Contact us